Natjecanje PAPANDOPULO | Zadani program 2017.
15831
page-template-default,page,page-id-15831,ajax_fade,page_not_loaded,,vss_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive
 

ZADANI PROGRAM

Natjecanje se odvija u jednoj kategoriji, tj. ženski i muški glasovi zajedno.

Solo-pjesme je dopušteno transponirati prema glasovima.

Članovi žirija zadržavaju pravo skraćivanja pojedinih izvedbi.

1. izlučni krug

 

1. jedna arija koloraturnog karaktera iz mise, kantate ili oratorija ili jedna koncetrtna arija

2. jedna operna arija po slobodnom izboru

 

Trajanje programa do 15 minuta.

2. izlučni krug

 

1. jedna solo-pjesma iz razdoblja romantizma

2. jedna solo-pjesma suvremenog izričaja autora 20. ili 21. stoljeća

3. jedna solo-pjesma Borisa Papandopula

4. dvije operne arije različitih stilskih razdoblja

 

Trajanje programa do 25 minuta.

Finale

 

Dvije operne arije po izboru iz predloženog popisa.
Programi se ne smiju ponavljati.

 

Popis arija za Finale

Sopran

 

Wolfgang Amadeus Mozart
Čarobna frula: Der Hölle Rache (Kraljica noći)

Ach, ich fühl’s (Pamina)

Figarov pir: Dove sono (Grofica)
Otmica iz Saraja: Martern aller Arten (Konstanze)

Durch Zärtlichkeit (Blondchen)

Così fan tutte: Come scoglio (Fiordiligi)

Una donna a quindici anni (Despina)

Don Giovanni: Or sai chi l’onore (Donna Anna)

Mi tradi (Donna Elvira)

Titus: Deh, se piacer mi vuoi (Vitellia)
Idomeneo: Se il padre perdei (Ilia)

D’Oreste d’Ajace (Elettra)

 

Ludwig van Beethoven
Fidelio: Abscheulicher (Leonore)

O wär’ ich schon (Marzelline)

 

Carl Maria von Weber
Strijelac vilenjak: Wie nahte mir der Schlummer (Agathe)

Und ob die Wolke (Agathe)

Kommt ein schlanker Bursch gegangen (Änchen)

Richard Wagner
Ukleti Holandez: Joho, johoe (Senta)
Lohengrin: Einsam in trüben Tagen (Elsa)
Tannhäuser: Dich, teure Halle (Elisabeth)

Allmächt’ge Jungfrau (Elisabeth)

Tristan i Izolda: Izoldina smrt

 

Gioacchino Rossini
Seviljski brijač : Una voce poco fà (F-dur) (Rosina)

 

Vincenzo Bellini
Norma: Casta diva ..Ah, bello a me ritorna (Norma)
La sonnambula: Ah, non credea …A noi giunge (Amina)
Capuletti i Montecchi: Oh, quante volte (Giulietta)
Anna Bolena: Piangete voi (Anna)

 

Gaetano Donizetti
Lucia di Lammermoor: Regnava nel silenzio (Lucia)

Il dolce suono (Lucia)

Ljubavni napitak: Prendi (Adina)
Don Pasquale: Quel guardo il cavaliere (Norina)

 

Giuseppe Verdi
Traviata: E strano (Violetta)
Rigoletto: Caro nome (Gilda)
Trubadur: Tacea la notte placida…Di tale amor (Leonora)

D’amor sull’ali rosee (Leonora)

Nabucco: Ben io t’invenni (Abigaille)
Krabuljni ples: Volta la terrea (Oscar)

Saper vorreste (Oscar)
Ecco l’orrido campo (Amelia)
Morrò (Amelia)

Moć sudbine: Pace, pace (Leonora)
Don Carlos: Tu che le vanità (Elisabetta)
Aida: Qui Radamès verra (Aida)
Otello: Piangea cantando…Ave Maria (Desdemona)
Ernani: Ernani involami (Elvira)

 

Giacomo Puccini
La bohème: Mi chiamano Mimì (Mimì)
Manon Lescaut: Sola, perduta abbandonata (Manon)
Madame Butterfly: Un bel dì vedremo (Ciociosan)
Tosca: Vissi d’arte (Tosca)
Turandot: In questa reggia (Turandot)

Signore ascolta (Liù)
Tu, che di gel sei cinta (Liù)

Suor Angelica: Senza mamma (Angelica)

 

Ruggero Leoncavallo
I Pagliacci: Qual fiamma avea…Stridono lassù (Nedda)

 

Pietro Mascagni
Cavalleria rusticana: Voi lo sapete (Santuzza)

 

Umberto Giordano
Andera Chenier: La mamma morta (Maddalena)

 

Francesco Cilea
Adriana Lecouvreur: Poveri fiori (Adriana)

 

Amilcare Ponchielli
Gioconda: Suicidio (Gioconda)

 

Georges Bizet
Carmen: Je dis que rien ne m’épouvante (Micaëla)
Biserari: Comme autrefois (Leila)

 

Charles Gounod
Romeo i Julija – Je veux vivre – Juliette
Faust – Il était un roi de Thulé ..Ah, je ris – Marguerite

 

Jules Massenet
Manon: Je marche sur tous les chemins (Manon)

 

Jacques Offenbach
Hoffmanove priče: Les oiseaux dans la charmille (Olympia)

Elle a fui la tourterelle (Antonia)

 

Petar Iljič Čajkovski
Jevgenij Onjegin: Puskai, pogibnu ja (Tatjana)
Pikova dama: Už polnač blizitsa (Lisa)

 

Bedřich Smetana
Prodana nevjesta: Kdy bych se co takoveho (Mařenka)

Ah, jaky žal (Mařenka)

 

Antonin Dvořak
Rusalka: Mĕsičku na nebi (Rusalka)

 

Ivan pl. Zajc
Nikola Šubić Zrinski: On ode (Jelena)

 

Jakov Gotovac
Ero s onoga svijeta: Đula pred kućom sjedila (Đula)

Majko, majčice (Đula)

Morana: Zora zori (Morana)

Mezzosopran

 

Wofgang Amadeus Mozart
Così fan tutte: Smanie implacabili (Dorabella)
Titus: Parto (Sesto)

Deh, per questo istante solo (Sesto)

 

Gioacchino Rossini
Seviljski brijač: Una voce poco fà (E dur) ( Rosina)
La Cenerentola: Nacqui all’affanno…Non piu mesta (Angelina)

 

Gaetano Donizetti
La favorita: O mio Fernando (Leonora)

 

Giuseppe Verdi
Trubadur: Stride la vampa (Azucena)

Condotta ell’era in ceppi (Azucena)

Krabuljni ples: Re dell’abisso (Ulrica)
Don Carlos: O don fatale (Eboli)

 

Pietro Mascagni
Cavalleria rusticana: Voi lo sapete (Santuzza)

 

Amilcare Ponchielli
Gioconda: Voce di donna (La Cieca)

 

Francesco Cilea
Adriana Lecouvreur: Acerba voluttà (Principessa)

 

Georges Bizet
Carmen: Habanera (Carmen)

Caro.. pique (Carmen)

Jules Massenet
Werther – Werther… Ces lettres (Charlotte)

 

Camille Saint-Saëns
Samson i Dalila: Amour! Viens aider ma faiblesse (Dalila)

 

Petar Iljič Čajkovski
Ivana Orleanska: Da, čas nastal (Ivana)
Pikova dama: Padrugi milije (Paulina)

 

Modest Petrovič Musorgski
Boris Godunov: Kak tamiteljno i vjalo (Marina)
Hovanščina: Ishjodila mladjošenka (Marfa)

 

Jakov Gotovac
Mila Gojsalića: Oda zemlji (Mila)

Tenor

 

Wofgang Amadeus Mozart
Čarobna frula: Dies Bildnis (Tamino)
Così fan tutte: Un aura amorosa (Ferrando)
Don Giovanni: Dalla sua pace (Don Ottavio)

Il mio tesoro (Don Ottavio)

 

Ludwig van Beethoven
Fidelio: Gott, welch Dunkel hier (Florestan)

 

Carl Maria von Weber
Strijelac vilenjak: Durch die Wälder (Max)

 

Richard Wagner
Lohengrin: In fernem Land (Lohengrin)

 

Gioacchino Rossini
Seviljski brijač: Ecco ridente in cielo (Almaviva)

 

Gaetano Donizetti
Lucia di Lammermoor: Fra poco a me ricovero (Edgardo)
Ljubavni napitak: Una furtiva lagrima (Nemorino)
Don Pasquale: Sogno soave e casto (Ernesto)

 

Giuseppe Verdi
Traviata: Lunge da lei (Alfredo)
Rigoletto: Ella mi fu rapita (Duca)
Trubadur: Ah si, ben mio (Manrico)
Krabuljni ples: La rivedrà nell’estasi (Riccardo)
Moć sudbine: La vita è inferno…O tu che in seno (Alvaro)
Aida: Celeste Aida (Radamès)

 

Giacomo Puccini
La bohème: Che gelida manina (Rodolfo)
Tosca: Recondita armonia (Cavaradossi)

E lucevan le stelle (Cavaradossi)

Turandot: Nessun dorma (Calaf)
Manon Lescaut: Donna non vidi mai (Des Grieux)

 

Ruggero Leoncavallo
I Pagliacci: Vesti la giubba (Canio)

 

Umberto Giordano
Andrea Chenier: Un dì all’azzuro spazio (Chenier)

 

Amilcare Ponchielli
Gioconda: Cielo e mar (Enzo)

 

Georges Bizet
Carmen: Le fleur que tu m’avais jetée (Don José

 

Charles Gounod
Faust: Salut, demeure chaste et pure (Faust)

 

Jules Massenet
Werther: Pourquoi me reveiller (Werther)
Manon: En fermant les yeaux (Des Grieux)

 

Petar Iljič Čajkovski
Jevgenij Onjegin: Kuda, kuda (Lenski)

 

Jakov Gotovac
Ero s onoga svijeta: Vidjele ste, siđoh odozgora (Ero)

Bariton

 

Wolfgang Amadeus Mozart

 

Figarov pir: Hai gia vinta la causa (Grof)
Don Giovanni: Fin ch’han dal vino (Don Giovanni)
Così fan tutte: Donne mie (Guglielmo)

 

Ludwig van Beethoven
Fidelio: Ha, welch ein Augenblick (Pizzaro)

 

Richard Wagner
Ukleti Holandez: Die Frist ist um (Hollender)
Tannhäuser: Wie Todesahnung…O, du mein holder Abendstern (Wolfram)

 

Gioacchino Rossini
Seviljski brijač – Largo al factotum – Figaro

 

Gaetano Donizetti
Ljubavni napitak – Come Paride vezzoso – Belcore
Lucia di Lammermoor – Cruda funesta smania – Enrico

 

Giuseppe Verdi
Traviata: Di provenza il mar (Germont)
Rigoletto: Cortigiani (Rigoletto)

Pari siamo (Rigoletto)

Trubadur: Il balen del suo sorriso (Luna)
Nabucco – Dio di Giuda – Nabucco
Krabuljni ples: Eri tu (Renato)
Don Carlos: Per me giunto..Io morro (Posa)

 

Rugerro Leoncavallo
I Pagliacci: Si puo (Tonio)

 

Umberto Giordano
Andrea Chenier: Nemico della patria (Gerard)

 

Georges Bizet
Carmen: Votre toast (Escamillo)

 

Charles Gounod
Faust: Avant de quitter ces lieux (Valentin)

 

Petar Iljič Čajkovski
Jevgenij Onjegin: Vi mnje pisali… Kagda bi žiznj (Onjegin)
Pikova dama: Ja vas ljublju (Jelecki)

 

Modest Petrovič Musorgski

Boris Godunov: Pravoslavnije (Ščelkalov)

 

Ivan pl. Zajc

Nikola Šubić Zrinski: Gle kako divno sjaji grad (Zrinski)

Bas

 

Wolfgang Amadeus Mozart
Čarobna Frula: O Isis und Osiris (Sarastro)

In diesen heil’gen Hallen (Sarastro)

Figarov pir: Non piu andrai (Figaro)
Don Giovanni: Madamina (Leporello)
Otmica iz Saraja: Solche hergelaufne Laffen (Osmin)

Ha, wie will ich triumphieren (Osmin)

 

Ludwig van Beethoven
Fidelio: Hat man nicht auch Gold beineben (Rocco)

 

Richard Wagner
Ukleti Holandez: Mögst du mein Kind (Daland)

 

Gioacchino Rossini
Seviljski brijač: La calunnia – D dur (Don Basilio)

A un dottor della mia sorte (Bartolo)

 

Vincenzo Bellini
La sonnambula: Vi ravviso (Rodolfo)

 

Gaetano Donizetti
Lucia di Lammermoor: Ah, cessate quel contento (Raimondo)
Ljubavni napitak: Udite, o rustici (Dulcamara)

 

Giuseppe Verdi
Trubadur: Di due figli (Ferrando)
Nabucco: Sperate, o figli…D’Egitto là su lidi (Zaccaria)

Vieni, o Levita (Zaccaria)

Don Carlos: Ella giammai m’amo (Filip)
Simone Boccanegra: Il lacerato spirito (Fiesco)

 

Charles Gounod
Faust: Le veau d’or (Mefisto)

Vous qui faites l’endormie (Mefisto)

 

Jacques Offenbach
Hoffmanove priče: J’ai des vrais yeux (Coppelius)

 

Petar Iljič Čajkovski
Jevgenij Onjegin: Ljubvi vse vozrastji pakornij (Gremin)

 

Modest Petrovič Musorgski
Boris Godunov: Dostig ja vjistej vlasti (Boris)

Eše adno, poslednje skazanje (Pimen)

Kak vo gorode (Varlaam)

Hovanščina: Zdjes na etom meste (Dosifej)

 

Antonin Dvořak
Rusalka: Celý svĕt nedà ti, nedà (Vodenjak)

 

Ivan pl. Zajc
Nikola Šubić Zrinski: Napjev Sulejmana

1. izlučni krug

 

Johann Sebastian Bach: Preludij i fuga iz WTK I ili II
Dvije virtuozne koncertne etide (jedna F. Chopina)
Skladba po slobodnom izboru (napisana do 1918.)

 

Trajanje: do 30 minuta

2. izlučni krug

 

Sonata Ludwiga van Beethovena
Boris Papandopulo (po izboru): Contradanza, Kolo, Scherzo fantastic, Vodenica
Skladba(e) po slobodnom izboru

 

Trajanje: do 60 minuta

Finale

 

Jedan od navedenih koncerata za glasovir i orkestar
Ludwig van Beethoven: 4. Koncert u G-duru, op. 58

5. Koncert u Es-duru, op.73

Robert Schumann: Koncert u a-molu, op. 54
Edvard Grieg: Koncert u a-molu, op.16
Frédéric Chopin: 1. Koncert u e-molu, op. 11

2. Koncert u f-molu, op. 21

Franz Liszt: 1. Koncert u Es-duru, S. 124
Johannes Brahms: 1. Koncert u d-molu, op.15
Petar Iljič Čajkovski: 1. Koncert u b-molu, op. 23
Sergej Rahmanjinov: 2. Koncert u c-molu, op.18

3. Koncert u d-molu, op. 30
Rapsodija na Paganinijevu temu, op. 43

Sergej Prokofjev: 3. Koncert u C-duru, op. 26
Boris Papandopulo: 2. Koncert za glasovir i gudače
Stjepan Šulek: 2. Koncert u cis molu

3. Koncert u C-duru

Zadane kompozicije i koncert iz treće etape moraju se izvesti napamet.

1. izlučni krug

 

1. Zadana skladba

Vitalij Bujanovski: España za rog solo . (izdanje: Mc Coys Horn Library)

 

2. Jedna od sljedećih skladbi:

Bruno Bjelinski: Sonatina za rog i klavir (izdanje: HDS)
Rudolf Matz: Sedam skica, za rog i klavir (izdanje: HDS)
Anđelko Klobučar: Scherzo za rog i klavir (izdanje: HDS)
Fran Lhotka: Uspomena, za rog i klavir (izdanje: HDS)
Emil Cossetto: Aria e minuetto, za rog i klavir (izdanje; Schott)

 

3. Prvi stavak iz jednog od navedenih koncerata:
Joseph Haydn: Koncert za rog i gudače br. 1u D-duru (s kadencom)
(izdanje: Breitkopf & Hartel)
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert za rog i orkestar br. 3 u Es-duru, K. 447
(s kadencom) (izdanje: H. Baumann)
Georg Philipp Telemann: Koncert za rog, gudače i continuo u D-duru
(izdanje: Sikorski )
František Xaver Pokorny: Koncert za rog i gudače u D-duru
za flautu solo

2. izlučni krug

 

1. Zadana skladba
Robert Schumann: Adagio i Allegro, za rog i klavir (izdanje: Peters)
2. Jedna od sljedećih skladbi:
Ludwig van Beethoven: Sonata za rog i klavir u F-duru, op.17 (izdanje: Peters)
Luigi Cherubini: Sonata br. 2 u F-duru (izdanje: Sikorski)
Gioacchino Rossini: Tema, i varijacije u F-duru (izdanje: Peters)
Paul Hindemith: Sonata za rog i klavir (izdanje: Schott)

 

3. Jedna od sljedećih skladbi:
Paul Dukas: Villanelle, za rog i klavir (izdanje: Durand)
Henri Busser: Pièce en ré, za rog i klavir (izdanje: Leduc)
Yvonne Desportes: Ballade normande, za rog i klavir (izdanje: Leduc)
Henri Busser: La chasse de st. Hubert, za rog i klavir (izdanje: Leduc)

Finale

 

Jedan od sljedećih koncerata za rog i orkestar:

 

Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert za rog i orkestar br.2 u Es-Duru, K. 417
(s kadencom) (izdanje: H. Baumann)
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert za rog i orkestar br.4 u Es-Duru, K. 449
(s kadencom) (izdanje: H. Baumann)
Joseph Haydn: Koncert za rog i gudače br. 2 u D-duru (s kadencom)
(izdanje: Breitkopf)

Kandidati mogu izabrati redoslijed izvođenja skladbi unutar etapa natjecanja.
Sve skladbe (osim solo skladbi ) izvode se uz pratnju klavira.

Svi zainteresirani kandidati mogu od organizatora natjecanja besplatno preuzeti notni materijal za skladbu Igora Kuljerića: Pop koncert.
Prvonagrađeni će skladbu Igora Kuljerića: Pop koncert za trubu i orkestar izvesti uz pratnju orkestra na koncertu pobjednika natjecanja.

1. izlučni krug

 

1. Jedna od sljedećih skladbi: 
Joseph Haydn: Koncert za trubu u Es-duru (s kadencom u prvom stavku)
Johann Nepomuk Hummel: Koncert za trubu u Es-duru
Johann Nepomuk Hummel: Koncert za trubu u E-duru

 

– klasični koncert u 1. izlučnom krugu natjecanja kandidati trebaju izvesti napamet
– izbor instrumenta na kojem se izvodi koncert je slobodan

 

2. Jedna od sljedećih skladbi:

Arthur Honegger: Intrada za trubu i klavir
Eugène Bozza: Caprice za trubu i klavir
Eugène Bozza: Rustiques za trubu i klavir
Heinrich Sutermeister: Gavotte de Concert za trubu i klavir
Anthony Plog: Postcards
Allen Vizzutti: Cascades
Vincent Persichetti: Parable XIV

2. izlučni krug

 

1. Zadana skladba
Igor Kuljerić: Pop koncert za trubu i orkestar

 

2. Prvi stavak jednog od sljedećih koncerata:
Georg Philipp Telemann: Koncert u D-duru za trubu, gudače i continuo, TWV51:D7 (Adagio)
Leopold Mozart: Koncert za trubu u D-duru (Adagio)
Johann Wilhelm Hertel: Koncert za trubu br. 1 u Es-duru (Allegro)
Johann Wilhelm Hertel: Koncert za trubu br. 3 u D-duru (Allegro)
Johann Melchior Molter: Koncert br. 1 u D-duru (Allegro)
Gottfried Heinrich Stölzel: Koncert za trubu u D duru (Allegro)
Giuseppe Tartini: Koncert za trubu i orkestar u D-duru (Grandioso)

Finale

 

Jedan od sljedećih koncerata za trubu i orkestar:
Henri Tomasi: Koncert za trubu
Alfred Desenclos: Incantation, thrène et danse
Charles Chaynes: Koncert za trubu
André Jolivet: Koncert za trubu br. 2

1. izlučni krug

 

1. Zadana skladba
Stjepan Šulek: Sonata Vox Gabrieli (izdanje: The Brass Press)
2. Jedna od sljedećih skladbi:
Sigusmond Stojowski: Fantasie op. 38 (izdanje: Editions Alphonse Leduc)
Eugène Bozza: Ballade (izdanje: Editions Alphonse Leduc)

2. izlučni krug

 

1. Zadana skladba
Bernhard Krol: Capriccio da camera (izdanje: Marbot / N. Simrock)

 

2. Jedna od sljedećih skladbi:
Vincent Persichetti: Parable (izdanje: Elkan-Vogel, INC.)
Folke Rabe: Basta (izdanje: Edition Reimers AB)
Enrique Crespo: Improvisation Nr.1 (izdanje: Lydke Musikverlag)

 

3. Jedna od sljedećih skladbi:
Frank Martin: Ballade (izdanje: Universal)
Daniel Schnyder: Rhytm in Blue (izdanje: GEMA/ASCAP)
Joseph Jongen: Aria et Polonaise op. 128 (izdanje: Exclusive edition Andel)
Guy Ropartz: Koncertni stavak u es-molu (izdanje: IMC New York)
Jacques Castérède: Sonatina; I i II stavak (izdanje: A. Leduc)

Finale

 

Jedan od sljedećih koncerata za trombon i orkestar:
Launy Grøndahl: Koncert za trombon i orkestar (izdanje: Samfundet til Udgivelse af Dans Musik)
Derek Bourgeois: Koncert za trombon i orkestar (izdanje: G&M publication England)
Paul Creston: Fantazija za trombon i orkestar op. 42 (izdanje: G. Schirmer, ASCAP, New York)

1. izlučni krug

 

1. Dvije skladbe po izboru
Thomas Stevens: Variations in the Olden Style (izdanje: Editions BIM)
Eugene Bozza: Theme Varie (izdanje: Alphonse Leduc)
Ian Easton: Country Dance (izdanje: Ian Easton)

2. izlučni krug

 

1. Zadana skladba
Matko Brekalo – Game Of Cobalos za solo tubu (HDS)

2. jedna od tri navedene skladbe:
Antony Plog: Sonata za tubu i klavir (izdanje: Editions BIM)
Juraj Filas: Sonata za tubu i klavir (izdanje: Editions BIM)
Trygve Madsen: Sonata za tubu i klavir, op.34 (izdanje: Musikk-Huset A/S- Oslo)

3. jedna od tri navedene skladbe:
Anthony Plog: Three Miniatures (izdanje: Editions BIM)
Ivan Jeftić: Balkan`s Ayers Rock – Ivan Jeftić (izdanje: Editions BIM)
Roger Boutry: Tubaroque (izdanje: Alphonse Leduc)

Finale

 

Jedan od koncerata za tubu i orkestar:
Ralph Vaughan Williams: Koncert za tubu i orkestar (izdanje: Oxford U. Press)
Jan Koetsier: Koncert za tubu i gudače (izdanje: Editions BIM)
Alexander Arutiunian: Koncert za tubu i orkestar (izdanje: Editions BIM)

25.10.2017.

Svečani koncert prvonagrađenih

 

Četvrtak, 26. listopad 2017.
Koncertna dvorana Vatroslava Lisnskog – Velika dvorana
Simfonijski orkestar HRT-a
Uroš Lajovic, dirigent

 

Koncert možete pratiti na Trećemu programu Hrvatske televizije (HRT – HTV3) i Trećemu programu Hrvatskoga radija (HRT – HR3) kao i na mobilnim uređajima, tabletima i računalima s pomoću multimedijske usluge HRTi.

Završni koncert 2017
Završni koncert 2017
28.9.2017.

Shared Training Activities for Music Professionals

 

September 29 – October 1 2017
Zagreb, Croatia
STAMP 2017 - Program
STAMP 2017 - Program